Šilumos poveikis galvijų organizmui

Šiluma ir drėgmė yra labai dažnos streso priežastys net ten, kur atrodo, kad šilumos  neturėtų būti per daug.  Ideali  aplinkos temperatūra pieno tipo karvėms yra + 6 °C. Mažėjanti  temperatūra didesnės neigiamos įtakos karvėms nedaro,  kol temperatūra pasiekia -17 ° C. Net Ir tuomet, jei karvės gerai šeriamos ir gauna papildomai energijos, pieno gamyba nesumažėja. Kitu atveju, kai aplinkos  temperatūra pakyla daugiau kaip + 20 °C, karvėms  pasireiškia šilumos streso požymiai:  jos tankiau kvėpuoja, mažiau ėda, sumažėja pieno gamyba.

silumos-poveikis-galviju-organizmui

Lentelėje pateikti duomenys  rodo, kas atsitinka su karvėmis, kai  didėja aplinkos temperatūra.  Temperatūrai kylant, tam, kad organizmas sugebėtų funkcionuoti ir išlaikyti pieno gamybos lygį, karvė turi suėsti daugiau pašarų. Tačiau pašarų suvartojimo padidėjimas reiškia daidesnę  kūno šilumą, o tai sukelia apetito sumažėjimą. Kai karvė suėda mažiau pašaro, mažėja pieno gamyba. Dėl šilumos streso poveikio sutrinka ir kitos organizmo funkcijos, pvz., reprodukcija.

silumos-poveikis-karvems

Pieno tipo karvės turi būti laikomos šaltai!!!

 

Šilumos streso pasekmės

 Dehidratacija – vandens kiekio  sumažėjimas organizme, kai jo lieka mažiau negu fiziologinė norma. Paprastai dehidratacija vadinamas toks vandens praradimas, kai ima trikti normali fiziologinė organų veikla.

Per vandenį organizmas kontroliuoja šilumos stresą, apsaugo gyvybiškai svarbias organų sistemas. Vanduo reikalingas transportuoti maisto medžiagas organizme, vaisiaus vystymuisi. Dehidratacijos atveju sumažėja organizmo ląstelių aprūpinimas vandeniu ir maisto medžiagomis

Kraujotakos ir maisto medžiagų transportavimo sutrikimai

  • Kraujo srautas yra nukreipiamas į paviršinius kūno sluoksnius atvėsti, dėl to virškinimo sistemai gresia deguonies trūkumas- hipoksija (per mažai deguonies).
  • Žarnyno toksinai gali patekti į kraujotaką ir sukelti įvairių organų uždegimus.
  • Ląstelės ir audiniai dėl nepakankamo aprūpinamo maisto medžiagomis ir mineralais, pvz. kaliu, negali tinkamai funkcionuoti

Sumažėjęs pašaro pasisavinimas

  • Pašaro virškinimo metu išsiskiria šiluma ir padidėja kūno temperatūra, todėl karvės pradeda mažiau ėsti, taip sureguliuodamos kūno temperatūrą.
  • Dėl šilumos streso karvės suėda apie 50 % mažiau pašaro, o dėl sumažėjusio pašaro sunaudojimo apie 50 % sumažėja pieno primilžis.
  • Su mažesniu pašaro kiekiu karvė gauna mažiau Mg, todėl sutrinka Ca pasisavinimas, o tai skatina hipokalcemiją.

Reprodukcijos sutrikimai

  • Dėl nepakankamo organizmo aprūpinimo maisto medžiagomis pailgėja laikotarpis nuo karvės apsiveršiavimo iki pirmosios rujos, taip pat sutrinka folikulų vystymasis kiaušidėse.Gyvuliai suliesėja, dėl to galiausiai išnyksta rujos.
  • Ilgalaikis stresas gali sukelti embrionų mirti ir abortus.